Jak przycinać brodę?

Pierwszym krokiem, od którego warto zacząć prawidłową pielęgnację brody, jest jej zapuszczenie. Jeden, dwa miesiące to optymalny czas na ewentualne odrośnięcie włosów w każdym miejscu na twarzy. Włosy na niektórych obszarach mogą rosnąć nieco szybciej od innych, ale aby cieszyć się perfekcyjną brodą, trzeba dać im szansę na naturalne wyrównanie długości. Jak przycinać brodę podczas zapuszczania? Jak nadać jej odpowiedni kształt?

Akcesoria do pielęgnacji brody

Podobnie jak włosy na głowie, włosy na twarzy wymagają regularnego przycinania i modelowania, aby wyglądały jak najlepiej. Do pielęgnacji i samodzielnego modelowania brody niezbędnych jest kilka akcesoriów, w które trzeba się zaopatrzyć.

Jednym z najważniejszych produktów do rutynowej pielęgnacji włosów jest wysokiej jakości olejek do brody. Olejek do brody sprawia, że nawet najgrubsze włosy stają się bardziej miękkie, błyszczące i są bardziej podatne na układanie. Oprócz tego dobry kosmetyk nawilża i wygładza włosy, zapobiegając ich niszczeniu. Olejek do brody jest przeznaczony do włosów o każdej długości (oczywiście z wyjątkiem dwudniowego zarostu). Ważne jest również jego umiejętne stosowanie. Tak naprawdę wystarczy kilka kropli kosmetyku roztartych w dłoniach. Nie zaleca się nadużywania olejku, ponieważ nadmiar nie wchłonie się całkowicie we włosy, a ostateczny efekt może być nieestetyczny. Mając zamiar samodzielnej pielęgnacji brody, poza olejkiem dobrze jest wyposażyć się również w inne akcesoria.

Maszynką, trymerem czy nożyczkami?

Do podcinania brody potrzebne będą: specjalny grzebień, maszynka lub brzytwa z wymiennymi ostrzami, trymer i nożyczki. Należy pamiętać, że absolutnie nie mogą to być zwykłe nożyczki. Przycinanie włosów na twarzy to delikatna i precyzyjna czynność. Nożyczki przeznaczone wyłącznie do regulowania włosów na brodzie są specjalnie wyprofilowane, co poprawia komfort i precyzję cięcia. Nożyczki do brody są również doskonałym narzędziem do kontrolowania długości i kształtu wąsów.  Grzebień do brody pozwala na równe strzyżenie, a dodatkowo pomaga równomiernie rozprowadzić olejek na włosach. Jeśli chodzi o trymer do brody, warto wybierać modele z nowoczesnymi funkcjami, takimi jak np. trymer z wbudowanym systemem próżniowym lub wyposażony w komplet samoostrzących się ostrzy. Krótko mówiąc – do samodzielnego strzyżenia brody konieczne jest zaopatrzenie się w komplet akcesoriów, ponieważ każde z nich ma inne zastosowanie.

Jak samemu przycinać brodę?

Aby właściwie przyciąć brodę, należy skupić się na głównych obszarach na twarzy: linii policzków i linii szyi. Aby broda wyglądała świetnie, warto przyjrzeć się naturalnym konturom swojej twarzy. Najczęściej popełnianym błędem jest zbyt wysokie przycinanie brody na linii szyi. W przypadku przycinania całej brody przydatna jest dobra maszynka do strzyżenia włosów z dużym wyborem nakładek. Niestety samodzielna pielęgnacja brody to prawdziwa sztuka. Dla amatorów zaleca się stosowanie maszynki i trymera, ponieważ operowanie profesjonalnymi nożyczkami jest dość trudne do nauczenia się, a jedno niewłaściwe cięcie może zniszczyć kształt brody. Aby uniknąć wypadków podczas strzyżenia, dobrze jest zacząć od najdłuższej nasadki. Wolnymi ruchami należy podążać w dół brody, do momentu, w którym się usłyszy, że włosy zaczynają się ciąć. To miejsce, w którym warto się zatrzymać – to właśnie tu należy wyrównać wszystkie włosy. Jeśli celem jest zmniejszenie całkowitej długości brody,  trzeba po prostu używać krótszych nakładek.

Jak przycinać brodę wzdłuż linii szyjnej?

Najlepiej ukształtowana linia brody jest efektem znalezienia na swojej twarzy linii biegnącej wzdłuż uszu, sięgającej od skroni do końca żuchwy. Nie zaleca się wykraczania trymerem poza ten obszar. Dobrze jest pamiętać, aby zaokrąglić brodę na końcach żuchwy. Najpopularniejszą, najbardziej znaną zasadą jest pozostawienie odległości od krtani do dolnej części żuchwy na co najmniej dwa palce. To bezpieczna odległość, która sprawia, że kształt brody wygląda dobrze, a skóra jest chroniona przed podrażnieniem spowodowanym przez rosnące włosy. Warto jednak pamiętać, że każdy ma inne rysy twarzy. Optymalną długość i kształt brody z pewnością najlepiej dobierze profesjonalny barber. Wiele początkujących osób, które marzą o kształtnej, zadbanej brodzie, nie wie jak przycinać brodę na szyi i niestety na tym polu najczęściej widać błędy (broda zaczynająca się za daleko lub za blisko linii szyi). Mężczyźni, którzy nie wiedzą, jak przycinać krótką brodę i jak przycinać długą brodę przy linii szyi muszą wiedzieć, że posiadana długość brody wymaga odrębnego podejścia do strzyżenia. Jeśli broda jest krótka lub znajduje się właśnie w fazie zarostowej, można pozwolić, aby włosy poniżej wyznaczonej linii szyjnej rosły bez specjalnej interwencji (do czasu!). Broda dłuższa wymaga jednak regularnego dbania o to, aby wzrastające  włoski nie psuły osiągniętego efektu stylizacji.

Linia policzkowa – jak przycinać brodę podczas zapuszczania?

Istnieją dwie szkoły modelowania dotyczące linii policzków: podejście naturalne, pozwalające na naturalny wzrost włosów na policzkach lub takie, w którym rzeźbi się linię włosów przy policzkach, co oferuje wiele możliwości stylistycznych, a także pozwala na poprawienie naturalnych rysów twarzy. Odradza się jednak stosowanie w tym celu zwykłych maszynek do golenia – lepiej postawić na klasyczną brzytwę z wymiennymi żyletkami. Widoczne, cienkie ostrze pozwala na uzyskanie większej precyzji podczas wyznaczania linii i wbrew pozorom jest prostsze w manewrowaniu.

Jak często przycinać brodę?

Każdy mężczyzna, który zapuszcza brodę, może z czasem zauważyć, że końcówki włosów zaczynają się rozdwajać. Chociaż można ten efekt  zminimalizować za pomocą profesjonalnego olejku do brody, rozdwajanie włosów jest tak naprawdę nieuniknione. Nadmierna ilość rozdwojonych końcówek spowalnia wzrost brody i sprawia, że będzie ona wyglądać na nierówną i nieokiełznaną. Dlatego regularne trymowanie jest obowiązkowe – bez względu na to, czy utrzymuje się brodę w określonej długości, czy też zapuszcza. Cykliczne strzyżenie brody jest istotne zarówno dla utrzymania schludnego wyglądu, jak i wzmocnienia i dobrej kondycji włosów. To, jak często przycinać brodę, jest uzależnione od indywidualnego tempa wzrostu włosów. Przy krótszej brodzie (do trzech centymetrów), można co tydzień, dwa używać trymera, aby zachować jej kształt. Poza tym używanie trymera zajmuje dość mało czasu i nie powinno sprawić problemu. Osoby z dłuższą brodą powinny sięgać po trymer chociaż raz na trzy tygodnie lub raz w miesiącu oddać się w ręce profesjonalnego barbera. Domowe trymowanie brody ma na celu utrzymanie zdrowych włosów i nadanego wcześniej kształtu brody.

Jeśli naprawdę potrzebuje się zmiany i transformacji, powinno się najpierw udać do profesjonalisty, który nada brodzie odpowiedni kształt. Taką stylizację łatwiej potem samodzielnie utrzymać. Nie istnieje długość brody dobra dla wszystkich. Jej długość jest najczęściej uzależniona od własnych preferencji i kształtu twarzy. Rzadsze włosy lepiej wyglądają przy krótszym zadbanym zaroście niż dłuższej rzadkiej brodzie. O domowej stylizacji brody można jednak powiedzieć jedno – to długa nauka, najczęściej oparta na popełnianiu błędów i wyciąganiu z nich wniosków.

Udostępnij

Wybierz salon i zarezerwuj wizytę

Czekamy właśnie na Ciebie! Do zobaczenia na fotelu. 

Fryzjer Poznań

CutCut – fryzjer Poznań to unikatowe miejsce na mapie miasta, które budują ludzie z pasją i charakterem. Gwarantujemy niesamowicie relaksujące przeżycia i cudowne wibracje. Zarazimy Cię naszym optymizmem. Nazywamy się CutCut, a Ty jak masz na imię?